מתלבטים באיזו מערכת למידה להשתמש בארגון שלכם? כאן נסביר מהי מערכת LMS, מהי מערכת TMS ומהם המאפיינים והיתרונות של כל אחת ממערכות אלה!

בשביל מה בכלל צריך מערכת ניהול למידה?

רגע לפני שנסביר על המערכות השונות, חשוב להבין בשביל מה בכלל צריך מערכת ניהול למידה ולמה היא חשובה לכל ארגון. אם כן, מערכת ניהול למידה נועדה לאפשר לכל עובד בארגון לקבל את התכנים הנחוצים לו כדי לבצע את התפקיד שלו על הצד הטוב ביותר ולהמשיך ולהתעדכן בחידושים הקשורים לתפקידו בארגון.

 מהי מערכת TMS?


מערכת ה-TMS היא מערכת המאפשרת למידה עצמאית של כל אחד מהעובדים בארגון. בעזרת מערכת זו, כל עובד יכול לנהל לעצמו את הלמידה לפי הקצב המתאים לו באמצעות תכני הלמידה שנמצאים במערכת. על פי רוב מדובר על למידה באמצעות מדריכי וידאו, המסבירים באופן מדויק וברור את כל התוכן שעל העובד ללמוד.

מהי מערכת LMS?

מערכת LMS היא גם כן מערכת ניהול למידה, אבל בעלת מאפיינים שונים מאלו של מערכת TMS. על המאפיינים הייחודיים של כל אחת מהמערכות נרחיב בהמשך. מערכת זו מאפשרת לכל עובד בארגון לקבל את ההכשרה הדרושה לו למילוי התפקיד שלו באופן מיטבי כולל עדכונים שוטפים לאורך כל תקופת העבודה בארגון.


ההבדל העיקרי בין מערכת LMS לבין TMS

אמנם נדמה ששתי המערכות זהות, אבל האמת היא, שיש ביניהן הבדלים שיכולים להיות מהותיים עבורכם ועבור הארגון שלכם. ההבדל המשמעותי ביותר בין המערכות הוא אופן העבודה איתן. הכוונה היא לכך, שבעוד שמערכת TMS עובדת בעיקר על בסיס סרטוני הדרכה, מערכת LMS עובדת בדרכים שונות ומגוונות ללמידה. הבדל זה בא לידי ביטוי בכך, שהלמידה במערכת TMS היא למידה פסיבית למדי, הלמידה באמצעות מערכת LMS היא יותר אינטראקטיבית.


הבדל חשוב נוסף

עוד הבדל שראוי להתייחס אליו הוא קצב הלמידה של העובד והשליטה בו. כלומר, היות שמערכת TMS עובדת על למידה פאסיבית, היא גם סומכת על המשתמש בה שיתמיד ויתקדם בקצב הרצוי לו ואילו ה-LMS היא מערכת ניהול למידה שגם מייצרת קצב למידה רצוי, אפשרויות למעקב אחר קצב זה ועוד.


היתרונות של מערכת TMS

היתרון הגדול והבולט ביותר של מערכת TMS הוא האפשרות ליצור תכני הדרכה רבים בקלות יחסית וכך להתאים את המערכת ואת התכנים הנמצאים בה לצורכי הארגון. חשוב לציין, שכמו במערכות למידה אחרות, גם מערכת TMS מציעה מבחני סיכום לאחר תקופה או נושא למידה. כך כל עובד יכול לקבל משוב למידת ההבנה שלו את התכנים וכמובן – לחזור עליהם בעת הצורך.


היתרונות של מערכת LMS

אם אנו משווים בין שתי מערכות הלמידה, הרי שהיתרון הבולט ביותר של מערכת LMS טמון בכך שזוהי מערכת ניהול למידה אינטראקטיבית וכך היא שומרת על מסגרת הלמידה הנחוצה לעובדים. כמובן, גם מערכת זו מספקת מבחנים לבדיקת קצב הלמידה וההבנה של העובד. כמו כן, מערכת ה-LMS מספקת גם את האפשרות לתת משוב למדריכים ולתכני הלמידה כדי להמשיך לשפר ולהשתפר כל הזמן.


בחירת מערכת לניהול למידה

כפי שניתן להבין, שתי המערכות דומות במטרה שלהן אבל שונות בדרך שלהן להגיע אל המטרה. אם כך, כדי שתוכלו להחליט כיצד לבחור בין מערכת LMS לבין מערכת TMS עליכם לבחון את הצרכים של הארגון שלכם ואת מה שהכי מתאים לאופי של העובדים שלכם מבחינת התכונות השונות של מערכות אלו וכך תוכלו לבחור מערכת לניהול למידה שתצליח להפיק את המירב.